Ny hos Xe? Dine første 3 overførsler får en særlig sats. Kom i gang.

Historiske kurstabeller

Byg historiske kurstabeller med din valgte basisvaluta med XE valutatabeller. Til kommercielle formål kan du få et automatiseret valutafeed via XE valutadata-API.

Vælg valuta og dato

eur
EUR – Euro
EllerLæs om vores API

Valutabel: EUR — Euro

Alle tal er midtmarkedskurser, som ikke er tilgængelige for forbrugere og kun er til informationsformål.

6. apr. 2012, 16.00 UTC

USDAmerikansk dollar1.3087105498619120.76411090298425
EUREuro11
GBPBritisk pund0.82434086955862131.2130904058359162
INRIndisk rupee66.891786916459520.01494951841021813
AUDAustralsk dollar1.26932114469084060.7878226910366035
CADCanadisk dollar1.30518504376897580.7661748843767818
SGDSingaporeansk dollar1.6497610380002180.6061483917768872
CHFSchweizisk franc1.20111337680124360.8325608716998552
MYRMalaysisk ringgit4.0123297362613790.24923175953424584
JPYJapansk yen106.750956021244260.009367597605411537
CNYKinesisk yuan renminbi8.2537774386513580.12115664705436943
NZDNewzealandsk dollar1.59711624003360740.6261285026936784
THBThailandsk baht40.570037165784940.024648732657394704
HUFUngarsk forint296.327028268158360.003374649979937231
AEDEmiratisk dirham4.807089231644770.20802609475544204
HKDHongkongsk dollar10.16354709036660.0983908463362991
MXNMexicansk peso16.9986325330998970.05882826151178871
ZARSydafrikansk rand10.3163837403822940.09693319143273192
PHPFilippinsk peso55.960445125355990.017869764934140855
SEKSvensk krone8.8395281360912250.11312821053389313
IDRIndonesisk rupiah11922.353109241160.00008387605960310703
BRLBrasiliansk real2.3867582317443150.41897833919658045
SARSaudiarabisk riyal4.907926214096280.20375204442313213
TRYTyrkisk lira2.3495627655585430.425611102907599
KESKenyansk shilling108.753844696573920.009195077220396449
KRWSydkoreansk won1480.26314234809930.0006755555626506571
EGPEgyptisk pund7.9013398199825010.12656081408763087
IQDIrakisk dinar1520.45998073128040.0006576957056896953
NOKNorsk krone7.5785758639267610.13195091240821336
KWDKuwaitisk dinar0.36464763714566862.7423734535280215
DKKDansk krone7.4404303086357960.13440082878531123
PKRPakistansk rupee118.618897772106780.008430359907080083
ILSIsraelsk shekel4.8994111362885570.20410616136973725
PLNPolsk zloty4.1591601526534250.24043315556435801
QARQatarsk riyal4.76631372000787850.20980574480488604
XAUGuldunce0.00079823754567283311252.7599151667337
OMROmansk rial0.50463878883799671.9816154091179623
COPColombiansk peso2319.689449629810.00043109218786143376
CLPChilensk peso633.74308377050230.0015779264904169441
TWDNy taiwansk dollar38.6559165456479260.025869261147103362
ARSArgentinsk peso5.7296102959629950.17453193993046723
CZKTjekkisk koruna24.7231646852140660.0404478962435606
VNDVietnamesisk dong27201.5487788789870.00003676261260448757
MADMarokkansk dirham11.1273257070672180.08986885315713165
JODJordansk dinar0.9298162334941381.0754813305873567
BHDBahrainsk dinar0.49325302883326192.0273570389732725
XOFCFA-franc655.95700000000330.0015244901723740962
LKRSri Lankansk rupee164.644169841092780.0060737042858253374
UAHUkrainsk hryvnia10.5148350726193860.0951037266009049
NGNNigeriansk naira206.319717924685250.004846846486892925
TNDTunesisk dinar1.9918121688719850.5020553723026634
UGXUgandisk shilling3252.1540955029540.00030748850473684197
RONRumænsk leu4.3710934362313040.2287757090047899
BDTBangladeshisk taka107.31426508863390.009318425646153114
PENPeruviansk sol3.47920693939561240.2874218226794277
GELGeorgisk lari2.14392968119410150.46643320850105097
XAFCentralafrikansk CFA-franc BEAC655.95700000000330.0015244901723740962
FJDFijiansk dollar2.34746286970746530.42599182841371946
VEFVenezuelansk bolívar5.6274553644062220.1777002099963372
UZSUsbekisk som2444.6713071420520.00040905294592304603
BGNBulgarsk lev1.95579594265924730.5113007846004245
DZDAlgerisk dinar96.920171562782290.010317769602298184
DOPDominikansk peso51.039711444588840.019592587256016286
ISKIslandsk krone166.625027208418630.006001499395100927
CRCCostaricansk colón661.5531829550250.0015115942690097886
XAGSølvunce0.04124102338568455524.24770090324957
JMDJamaicansk dollar113.53064020043510.008808194847087347
LYDLibysk dinar1.6332706439141910.6122683976021662
GHSGhanesisk cedi2.3386656752216160.4275942519681605
MURMauritisk rupee38.083477500129330.026258106287604752
AOAAngolansk kwanza124.434817460498560.008036335974193452
UYUUruguayansk peso25.454421193263940.039285906067454884
AFNAfghansk afghani63.184543749768910.01582665539155147
LBPLibanesisk pund1965.69832223913430.0005087250615653455
XPFCFP-franc119.331742243437360.008379999999999957
TTDTrinidadisk dollar8.3757470198742040.11939233570774908
TZSTanzaniansk shilling2071.7239785741390.00048268978413246367
ALLAlbansk lek139.62632856476740.007161973033876183
XCDØstcaribisk dollar3.533518547031350.2830040331442833
GTQGuatemalansk quetzal10.0639842033228620.09936422591659338
NPRNepalesisk rupee106.646819912539870.009376744668243191
BOBBoliviansk boliviano9.043189699843860.11058045149901767
ZWDZimbabwisk dollar473.622347995025960.00211138685544142
BBDBarbadisk eller bajansk dollar2.6174210997238240.382055451492125
LAKLaotisk kip10427.1513060209250.0000959034707228783
BNDBruneisk dollar1.6497610380002180.6061483917768872
BWPBotswansk pula9.8030756562732080.10200880163156525
HNLHonduransk lempira24.9701971915143060.04004774140669714
PYGParaguayansk guaraní5620.911811650050.00017790707869270845
ETBEtiopisk birr22.772611458620590.043912398971767866
NADNamibisk dollar10.3163837403822940.09693319143273192
PGKPapua Ny Guineansk kina2.6583598209381120.376171800417563
SDGSudansk pund3.50080097049647470.28564891532756365
MOPMacaosk pataca10.4684535030775870.09552509353038759
BMDBermudansk dollar1.3087105498619120.76411090298425
NIONicaraguansk córdoba30.4602375488025460.03282968487681121
BAMBosnisk-hercegovinsk konvertibel mark1.95583000000000570.5112918811962169
KZTKasakhstansk tenge193.19839492336050.005176026438504772
PABPanamansk balboa1.3087105498619120.76411090298425
GYDGuyansk dollar266.257157375109560.003755767581455757
YERYemenitisk rial279.60600099025370.0035764611505418203
MGAMadagaskisk ariary2767.92281295622840.0003612817508202003
KYDCaymansk dollar1.09680118932412960.9117422644446799
MZNMozambiquisk metical35.5969279546851850.028092311821767257
RSDSerbisk dinar111.490752331579470.0089693537722837
SCRSeychellisk rupee18.550972293881020.05390553034947105
AMDArmensk dram511.82360415285410.0019537981286641753
AZNAserbajdsjansk manat1.0282539093549420.9725224391583721
SBDSalomonsk dollar9.4689234159774780.10560862688071175
SLLSierra Leonsk leone5823.7619468769320.00017171031527761244
TOPTongansk pa'anga2.22456327175650430.4495264363554851
BZDBelizisk dollar2.5594364495584760.3907110099070865
GMDGambisk dalasi35.989540121202580.02778585101760909
MWKMalawisk kwacha216.460716959167680.004619775883809144
BIFBurundisk franc1819.10766430805780.0005497200740893884
HTGHaitisk gourde54.769534514701430.01825832570717899
SOSSomalisk shilling2129.25196282948450.0004696485044781346
GNFGuineansk franc9180.6045072727360.00010892528909265344
MNTMongolsk tugrik1711.1390439440210.0005844060443475653
MVRMaldivisk rufiyaa20.0887074395932250.04977921068376358
CDFCongolesisk franc1197.47015312279180.0008350938830434943
TJSTadsjikisk somoni6.2274992813186080.16057809962336284
KGSKirgisisk som61.187455164993690.016343219329901397
LRDLiberiansk dollar97.171758327118340.010291055932461435
LSLLesothisk loti10.3163837403822940.09693319143273192
MMKBurmesisk kyat1075.76007198649180.0009295753077667274
GIPGibraltarsk pund0.82434086955862131.2130904058359162
XPTPlatinunce0.00081488826268303421227.1621101861033
MDLMoldovisk leu15.4755020024918170.06461825922280151
KHRCambodjansk riel5228.2986466974820.0001912668092576659
MKDMakedonsk denar61.182218206027240.01634461824565699
VUVVanuatuisk vatu118.372865240970750.008447882020632916
ANGHollandsk gylden2.34455506989320740.4265201584902628
SZLSwazisk lilangeni10.3163837403822940.09693319143273192
CVEKap Verdisk escudo110.389732883901320.009058813477261661
SRDSurinamsk dollar4.28602717560183160.23331629946083648
SVCSalvadoransk colón11.4512173112917320.08732696034105714
XPDPalladiumunce0.0020274369478823313493.23358787779085
BSDBahamansk dollar1.3087105498619120.76411090298425
XDRIMF's særlige trækningsrettigheder0.85192348275674031.1738143392457014
RWFRwandisk franc786.53504046649460.0012713991730195506
AWGArubansk eller hollandsk gylden2.34259188425282260.4268775994325419
BTNBhutansk ngultrum66.891786916459520.01494951841021813
DJFDjiboutisk franc236.850429721736450.004222073825978907
KMFComorisk franc491.96775000000250.002032653563165461
ERNEritreisk nakfa19.7615298021311750.050603369780215866
FKPFalklandsøernes pund0.82434086955862131.2130904058359162
SHPSankthelenansk pund0.82434086955862131.2130904058359162
SPLSeborgiansk luigino0.21811842497698974.584665417905408
WSTSamoansk tala2.96423675160835480.33735496986109953
JEPJersey pund0.82434086955862131.2130904058359162
TMTTurkmensk manat3.72982506710644970.2681090887664035
GGPGuernsey pund0.82434086955862131.2130904058359162
IMPIsle of Man pund0.82434086955862131.2130904058359162
TVDTuvaluansk dollar1.26932114469084060.7878226910366035
CLFCLF0.02858223665854453534.98676509982133

Live valutakurser

ValutaKursÆndring
EUR / USD1,11722▼
GBP / EUR1,19872▲
USD / JPY157,569▲
GBP / USD1,33923▼
USD / CHF0,824258▼
USD / CAD1,39803▲
EUR / JPY176,039▼
AUD / USD0,703091▲

Centralbankrenter

ValutaRente
JPY1,25 %
CHF0,00 %
EUR2,50 %
USD4,00 %
CAD2,50 %
AUD4,60 %
NZD2,75 %
GBP3,75 %