Historiska kurstabeller

Bygg historiska kurstabeller med din valda basvaluta med XE Valutatabeller. För kommersiellt bruk kan du hämta ett automatiserat flöde via XE Currency Data API.

Välj valuta och datum

cad
CAD – Kanadensisk dollar
EllerLäs om vårt API

Valutatabell: CAD — Kanadensisk dollar

Alla siffror är mittkurs och inte tillgängliga för konsumenter utan endast för information.

15 okt. 2026 16:00 UTC

USDUS-dollar0.70428125420828891.4198872879615978
EUREuro0.62859686997444991.5908447015344607
GBPBrittiskt pund0.53133286954475081.88205935924274
INRIndisk rupie66.732690173920660.014985159408286573
AUDAustralisk dollar1.0187949125104990.9815518194293051
CADKanadensisk dollar11
SGDSingaporiansk dollar0.90348829407535551.1068212023968902
CHFSchweiziska franc0.58439953463484041.7111581045745456
MYRMalaysisk ringgit2.88226638578697570.3469491941935684
JPYJapansk yen111.416662979689760.008975318172850778
CNYKinesisk yuan renminbi4.7127351271577930.21219100437819233
NZDNyzeeländsk dollar1.2562578670825620.7960149155701004
THBThailändsk baht23.6197849877373760.04233738793639178
HUFUngersk forint228.725141491085960.004372059815903415
AEDEmiratisk dirham2.5864729060799410.38662689937688166
HKDHongkong-dollar5.5265761666338580.1809438556257305
MXNMexikansk peso12.9977496588829950.07693639485636457
ZARSydafrikansk rand11.647284652435660.08585692114864572
PHPFilippinsk peso44.4198408892395950.022512462448784753
SEKSvensk krona7.0203619735832920.14244279764531656
IDRIndonesiska rupier12630.8475754340820.00007917125070410275
BRLBrasiliansk real3.55694399675776250.2811402150024075
SARSaudiarabisk riyal2.64105470328108360.37863661012309274
TRYTurkisk lira34.8069481817153560.028729895961557353
KESKenyansk shilling91.474795007865880.010931973117993982
KRWSydkoreansk won946.3941582289640.0010566421942749006
EGPEgyptiskt pund37.632299398042640.026572917839084068
IQDIrakisk dinar1067.26661229733420.0009369730004459336
NOKNorsk krona6.6804340652917030.14969087191437383
KWDKuwaitisk dinar0.219045234736671044.565267083770013
DKKDansk krona4.6990122847912090.21281068007346843
PKRPakistansk rupie194.88262818759250.005131293688411302
ILSIsraelisk shekel2.18568008940505680.4575234979937986
PLNPolsk zloty2.7467696740812960.36406401651950193
QARQatarisk riyal2.5635837653181720.3900789252641752
XAUUns av guld0.00016972248177322285891.971349653989
OMROmansk rial0.27086999216406493.691807985117465
COPColombiansk peso2235.95047472065930.0004472370972907759
CLPChilensk peso693.01831687274260.0014429633036432826
TWDTaiwanesisk dollar22.8021274271843520.043855557039288146
ARSArgentinsk peso1065.33952653024930.0009386678848356859
CZKTjeckisk krona15.3113524784645780.06531101686846412
VNDVietnamesisk dong18211.8624053941280.00005490926615521828
MADMarockansk dirham6.8773777853189990.1454042559846981
JODJordansk dinar0.49933540923367682.00266190121523
BHDBahrainsk dinar0.26480975158231663.776295978621271
XOFCFA-franc412.33251703783020.0024252271132627
LKRLankesisk rupie233.020798751157680.004291462416056249
UAHUkrainsk hryvnia31.6238646693821720.03162168857142206
NGNNigeriansk naira936.89967844425080.0010673501368476603
TNDTunisisk dinar2.1129618211140710.47326931798168714
UGXUgandisk shilling2842.97920702408240.0003517436911002808
RONRumänsk leu3.35353314708795120.29819296727940575
BDTBangladeshisk taka86.649388503542840.011540762344319522
PENPeruansk Sol2.41695216783478630.41374422436164493
GELGeorgiska lari1.8251826119718090.547890382825675
XAFCentralafrikansk CFA-franc BEAC412.33251703783020.0024252271132627
FJDFiji-dollar1.5936813173651670.6274780215490634
VESVenezuelansk bolivar618.23111745897650.0016175180636493216
UZSUzbekistansk som8446.9131844181570.00011838644226208916
DZDAlgerisk dinar94.726474625760460.010556710823988104
DOPDominikansk peso43.1214790073031860.023190299197080808
ISKIsländsk krona85.618548967920090.011679712072376794
CRCCostaricansk colón320.467010454362540.0031204459971782626
XAGUns av silver0.01234990849750117980.97225985134507
JMDJamaicansk dollar111.88249227221050.008937948911318461
LYDLibysk dinar4.5223133820670660.2211257636335938
GHSGhana cedi8.1984520117189240.12197424569547922
MURMauritisk rupie33.324815745560.0300076677883278
AOAAngolansk kwanza645.62603753518280.0015488842485623978
UYUUruguayansk peso28.3128412083676470.0353196626449647
AFNAfghansk afghani45.70167072086440.021881038137703472
LBPLibanesiskt pund63141.651620730610.00001583740643983536
XPFCFP-franc75.011559662547640.013331278598907575
TTDTrinidad-dollar4.7800087017238460.20920464007510353
TZSTanzanisk shilling1859.2391558733840.0005378544211706032
ALLAlbansk lek57.3588711544309650.0174340948465955
XCDÖstkaribisk dollar1.90677569035180320.5244455365463037
GTQGuatemalansk quetzal5.37928067861521250.18589846110380503
NPRNepalesisk rupie106.82235379590350.009361336503693002
BOBBoliviansk bolíviano8.2332665674265840.12145847481196799
BBDBarbadisk dollar1.40856250841657780.7099436439807989
LAKLaotisk kip15835.6945999048110.00006314847723863095
BNDBruneisk dollar0.90348829407535551.1068212023968902
BWPBotswana pula9.6772225490939440.10333543482407849
HNLHonduransk lempira18.929594494656490.05282733342662377
PYGParaguayansk guarani4005.6320734066730.00024964849034412917
ETBEtiopisk birr114.436749814544230.008738451604231999
NADNamibisk dollar11.647284652435660.08585692114864572
PGKPapua Nya Guineansk kina3.19524051886539070.3129654854136281
SDGSudanesiskt pund422.69958826207140.0023657463308906883
MOPMacao pataca5.6923734516328730.17567364623857332
BMDBermudisk dollar0.70428125420828891.4198872879615978
NIONicaraguansk cordoba25.925512726971470.03857204332007889
BAMBosnisk konvertibilna marka1.22942861620212840.8133859801385912
KZTKazakstansk tenge318.80965125034430.0031366679022359744
PABPanamansk balboa0.70428125420828891.4198872879615978
GYDGuyansk dollar147.234579118487770.006791882762779829
YERJemenitisk rial166.32203641931420.006012432396383734
MGAMadagaskisk ariary3172.548165323160.00031520404037684285
KYDCaymansk dollar0.58566325642290351.7074658330245438
MZNMocambique metical44.981003053966620.022231607392130304
RSDSerbisk dinar73.810585185043920.01354819227476641
SCRSeychellisk rupie9.9206595489618370.10079974976105763
AMDArmenisk dram254.59851768291840.003927752640121095
AZNAzerbajdzjansk manat1.19727791157962350.83522797032199
SBDSalomon-dollar5.6807144268682920.1760341965563806
TOPTongansk pa'anga1.69628999645654590.5895218400679976
BZDBelizisk dollar1.4176066588364760.7054142937087827
GMDGambisk dalasi52.35024653868730.01910210679258198
MWKMalawisk kwacha1220.48742145877490.0008193447817796929
BIFBurundisk franc2106.2453168512370.0004747785037191038
HTGHaitisk gourde92.18092145123270.010848231762675955
SOSSomalisk shilling402.44813958331590.0024847922046188943
GNFGuinesisk franc6197.8629963649630.00016134593497573252
MNTMongolisk tögrög2534.29248183906570.0003945874468578811
MVRMaldivisk rufiyaa10.887507273115530.09184838870044158
CDFKongolesisk franc1627.76957070169530.0006143375684120463
STNSão Tomé och Príncipe-dobra15.524922969590430.06441255792114127
TJSTadzjikistan-somoni6.4924561489669080.1540249140010167
KGSKirgizistansk som61.597569738864510.016234406718306903
LRDLiberiansk dollar120.448034525184870.008302335558584036
LSLLesotho loti11.647284652435660.08585692114864572
MMKBurmesisk kyat1478.8468031050970.0006762025639845355
GIPGibraltar-pund0.53133286954475081.88205935924274
XPTUns av platina0.00043509480281808782298.3496781001495
MDLMoldavisk leu12.6245810080714590.07921054959056902
KHRKambodjansk riel2859.52390728372030.000349708564230857
MKDMakedonisk denar38.6972597439079560.025841623066279993
VUVVanuatu-vatu84.117094309187110.011888190007185995
MRUMauretansk ouguiya28.2646091400850570.035379933790833616
SZLSwaziland-lilangeni11.647284652435660.08585692114864572
CVEKapverdisk escudo69.315376852082580.014426813290418616
SRDSurinamesisk dollar26.506377119531950.037726770259490595
SVCSalvadoransk colón6.1624609743225280.16227283290989689
XPDUns av palladium0.00062036919280232991611.9433582489853
BSDBahamansk dollar0.70428125420828891.4198872879615978
XDRSärskilda dragningsrätter0.52067485527191321.920584391342977
RWFRwandisk franc1039.60941033007360.0009618997193210308
AWGArubansk eller nederländsk gulden1.26066344503283710.7932331217662557
BTNBhutanesisk ngultrum66.732690173920660.014985159408286573
DJFDjiboutisk franc125.738736524925030.007952998635402792
KMFKomoransk franc309.24938777837270.0032336361510169327
ERNEritreansk nakfa10.5642188131243340.09465915253077319
FKPFalklands-pund0.53133286954475081.88205935924274
SHPSankthelenskt pund0.53133286954475081.88205935924274
SPLSeborga luigino0.117380208565193978.519323761846882
WSTSamoansk tala1.9585205993677080.5105894726472837
JEPJersey-pund0.53133286954475081.88205935924274
TMTTurkmenistansk manat2.464715572090080.4057263285564425
GGPGuernsey-pund0.53133286954475081.88205935924274
IMPIsle of Man-pund0.53133286954475081.88205935924274
TVDTuvaluansk dollar1.0187949125104990.9815518194293051
ZMWZambisk kwacha14.1254835147960240.07079403681668878
ADACardano3.0568033156080080.32713913744270356
ARBARB3.7141962009143820.26923725778240104
AVAXAVAX0.0704760022528760614.189227084871872
BCHBitcoin Cash0.002554568544684327391.45553642741345
BNBBNB0.00096043981153346981041.189659145186
BTCBitcoin0.000008548032873322493116985.97967737049
CLFCLF0.01760705402096338856.79541840499697
CNHKinesisk yuan renminbi offshore4.7117339671641190.21223609120738968
DAIDAI0.70432406085202591.419800991592269
DOGEDogecoin8.6553217892553020.1155358546277734
DOTPolkadot0.63294197524909251.579923656677143
ETHEthereum0.00028859933321689163465.0114705859983
EURCEURC0.62883016533616741.59025449974304
LINKChainlink0.05614109437503985617.812264102293607
LTCLitecoin0.01163896333454514985.91830485726675
LUNATerra12.8157582319613540.07802893764850288
MXVMXV1.4702548734180040.68015418148231
POLPOL7.3870002574391690.1353729477663058
SLESierra Leonsk leone16.1737033660129370.06182875853290211
SOLSOL0.0066461243496760405150.46363073973242
SSPSSP4078.0983727533570.0002452123290309064
TRXTRX2.1261234862440890.4703395670430006
UNIUniswap0.0935694663621047410.687247014213987
USDCUSDC0.7043222289859841.419804684341292
USDPUSDP0.7065436587889231.415340704796766
USDTUSDT0.70499882570836671.4184420789569725
VEDVED618.23111745897650.0016175180636493216
XBTXBT0.000008548032873322493116985.97967737049
XCGKaribisk gulden1.2686245496106140.7882552803403776
XLMStellar Lumen3.80538086823692720.2627857853459253
XRPRipple0.52590551832872161.9014822342574123
ZWGZimbabwisk dollar18.7460517829095930.05334456618282044

Aktuella växelkurser i realtid

ValutaKursÄndra
EUR / USD1,12395▲
GBP / EUR1,18579▲
USD / JPY158,020▲
GBP / USD1,33276▲
USD / CHF0,824429▼
USD / CAD1,41429▼
EUR / JPY177,606▲
AUD / USD0,694975▼

Centralbankernas kurser

ValutaRänta
JPY0,75 %
CHF0,00 %
EUR4,25 %
USD3,75 %
CAD2,25 %
AUD3,60 %
NZD2,25 %
GBP3,75 %